Showing posts with label magija. Show all posts
Showing posts with label magija. Show all posts

Monday, December 16, 2013

Vampirska akademija ~ Richelle Mead



Vampirska akademija Rišel Mid je serijal od 6 knjiga koji prati život mlade (buduće) čuvarke Rouz Hetvej i njene (buduće) štićenice Vasilise Dragomir. Rouz živi u svijetu vampira koji koegzistira sa ljudskim svijetom, ali ovdje se vampiri dijele na dobre i loše.
Dobri vampiri ili moroji posjeduju magiju, mogu biti na suncu iako ih ono umara i ono najvažnije - ne ubijaju ljude da bi pili krv. Postoje ljudski donatori.
Loši vampiri ili strigoji su moroji koji su ubili ljudsko biće ili drugog moroja i pili njihovu krv. Oni su zapravo nežiivi.
Pored njih, tu su i dampiri. Proizvod ukrštanja moroja sa ljudima. Njima pripada Rouz. Kao rasa, nasljedili su najbolje od obe strane. Nisu podloženi bolestima, rane im brže zarastaju a zbog ljudske komponente su izdržljiviji i jači od moroja i zbog toga ih štite. Školuju se da bi branili moroje od strigoja koji prijete da istrijebe cijelu rasu.
Međutim, ono zbog čega je Vampirska akedmija relativno zanimljiva jeste činjenica da je glavni lik, Rouz, mnogo realistična i slična likovima iz svakodnevnog života. Ona griješi, razmišlja naglas, more je brige klasičnih tinejdžeta, brzopleta je, povrijeđuje ljude ali kroz serijal ona uči kako da prihavata poraze, kako da  prizna grešku, kako da razmisli prije nego nešto kaže.
Rouz štiti svoju najbolju prijateljicu Lizu, posljednju iz loze Dragomira. Na početku serijala one su prinudno vraćene na Akademiju sa koje su pobjegle zbog Lizine sigurnosti. Sada kada su vraćene od strane čuvara Dmitrija Belikova (Rouzinog budućeg mentora i koji će na kraju postati Rouzina velika ljubav) moraju da se bore protiv svih onih koji žele da naude Lizi. Jer kao posljednja iz svoje loze, najmoćnije loze u morojskom svijetu, Liza posjeduje veliku moć međutim pored toga ona vlada  Duhom. Petim izgubljenim elementom morojske magije o kome se veoma malo zna. Zbog toga je u opasnosti jer je drugi žele iskoristiti za svoje svrhe. Rouz je sa Lizom povezana upravo preko Duha.

Ti motivi magije elemenata daju ono nešto serijalu kao i svakoj knjizi ako se taj motiv razradi na inovativan način. Ovdje se to donekle postiglo. Međutim klasična ljubavna priča + ljubavni trougao jednostavno oduzima draž cijelom serijalu. Naravno, ima dijelova i likova koji su veoma detaljno razrađeni i zanimljivi ali samo na momente.

Ocjena: 2.5/5

Friday, September 13, 2013

"Noćni cirkus", Erin Morgenstern

Cirkus stiže bez najave. Ne prethode mu nikakve objave. Naprosto je tamo, a još jučer nije ga bilo. Crno-bijeli prugasti platneni šatori kriju jedinstveno, neponovljivo iskustvo prepuno iznenađenja što oduzimaju dah. Zovu ga Le Cirque des Rêves i radi isključivo noću. No iza kulisa odvija se žestoko nadmetanje – dvoboj mladih mađioničara Celije i Marca, za koji su ih od djetinjstva pripremali njihovi prevrtljivi učitelji. Njih dvoje ne zna detalje te igre u kojoj preživljava samo pobjednik, a cirkus je tek pozornica za tu izvanrednu bitku mašte i volje.
Kad bi mi dali izazov da ovu knjigu opišem jednom riječju, prvo što bi mi palo na pamet bila bi čarobna. Nakon nekog vremena, opet sam doživjela ono što priželjkujem od svake knjige -  da me odnese, da utonem u slatki zaborav i budem odsutna iz realnog života. Knjiga je na početku intrigantna i dalje idete jer vas zanima o čemu se to trabunja o tom čarobnom cirkusu koji nije nalik ni na jedan drugi (doista nije!), a onda upoznate očaravajuće likove i zbog njih ostanete. Barem je tako bilo u mojem slučaju. Odmah na početku knjige upoznati smo s nekim bizarnim natjecanjem između dva čarobnjaka/iluzionista/mađioničara/nemam pojma kako da ih nazovem, a oni se ne smatraju nijednim od prije navedenog, koji odabiru svoje natjecatelje (a oni su još djeca) i obvezuju ih na to natjecanje. Kao poprište natjecanja je taj cirkus, Le Cirque de Reves iliti Cirkus snova. Po opisima u knjizi, to je cirkus koji bih ja definitivno posjetila. Meni su cirkusi oduvijek fascinantni i misteriozni, a ovaj je posebno misteriozan i zanimljiv. Tu nema slonova i klauna. To je cirkus čarolija i nije mi jasno kako su ljudi prihvaćali sve ono opisano u knjizi kao normalno i moguće. No, to nije ni važno.
Likovi u ovoj knjizi također su čarobni. Bilo doslovno, bilo metaforički. Čim se saznaje da su natjecatelji žensko i muško, odmah sam znala da će između njih biti ljubavna priča. Čak je i ta ljubavna priča čarobna, očaravajuća, ali nije pretjerana ni nametnuta. Pomalo je tipična, tipični epiteti, neutaživa čežnja između njih i u njihovim razgovorima punima slatkih riječi, ali opet, kako drugačije opisati veliku ljubav između dvoje mladih ljudi? A i ne smeta mi takav opis dok god je to u umjerenim količinama. Priča se priča u sadašnjosti i budućnosti u isto vrijeme, ali to nije zbunjujuće i na kraju se to izjednači i sve sjedne na svoje mjesto. Na kraju knjige mi nije ostao gorak okus u ustima, jer svi zapleti se lako prate, svaki lik ima svoju ulogu i zapravo je teško odrediti koji su likovi glavni, a koji sporedni. Ovu knjigu mogu opisati i kao slagalicu, jer svaki događaj ima svoje mjesto i sve je jedan mehanizam koji savršeno funkcionira.
Iako ovu knjigu smatram jednim od favorita, ipak mi je nešto falilo, nešto što bi me zaustavilo usred čitanja i zbog čega bi stisnula knjigu u zagrljaj i prošaptala Ovo je tak genijalno. Ne znam koji je to faktor koji fali, možda to da je sve tako savršeno i mehanički odrađeno i fali mi ljudskosti. Veliki plus knjizi su divne poruke o životu u kojima sam uživala i da nisam bila toliko udubljena u priču, zastala bih i prepisala ih. U svakom slučaju, knjigu vrijedi pročitati.

- Luna

Saturday, July 20, 2013

"Divna tama" - Kami Garcia i Margaret Stohl

Ethan i Lena u drugom se nastavku trilogije suočavaju s posljedicama događaja koji su u noći proslave Lenina šesnaestog rođendana iz temelja potresli njihov život. Nakon smrti ujaka Macona Lena je potištena i izgubljena, i čini se da ne postoji način da joj Ethan pomogne preboljeti taj gubitak, jer se Macon čitav život brinuo za nju nadomještajući joj roditelje. Lena se povlači u sebe, a Ethan, koji još uvijek nije posve svjestan posljedica onoga što se dogodilo na Lenin rođendan - kad je u posljednji čas, nakon epske bitke između dobra i zla,  spašena od prelaska na mračnu stranu - pokušava  shvatiti što se zbiva. Stoga nastoji ući dublje u tajnoviti svijet čarnika, a neke od tajni koje pritom otkriva dovest će i njega i one koje voli u puno veću opasnost nego što je mogao zamisliti. 

Odlučila sam pročitati i drugi nastavak serijala koji se trudi biti ravan ili bolji Sumrak sagi (let me not go there). Prva knjiga je ne tako dobra, što smo vam već pokazale, ali drugi nastavak je meni pravo iznenađenje i, usuđujem se reći, poslastica. Stvarno nisam očekivala ono što me dočekalo unutar korica. Prvih nekoliko poglavlja bilo je ubitačno, jer Lena nije ono što je bila i Ethana to užasno muči. Mislim, razumljivo je to, budući da su cura i dečko i toliko se vole da je cijela jedna knjiga napisana o tome koliko se vole i koliko jedno bez drugog ne mogu. Ali Lena ne može podnijeti da svi koje voli stradavaju (oh ne, nikad viđeno) i odlučuje pobjeći s jednom tamnom čarnicom i jednim čarnikom upitnog morala. Tu knjiga postaje odlična. Povezanost između Ethana i Lene je prekinuta, jer Lena želi biti što dalje od Ethana (iako ga i dalje voli, naravno, to radi upravo zbog toga što ga toliko voli). Ethan upoznaje novu djevojku, Liv, Britanku koja pomaže u knjižnici i, pogodili ste, između njih frkne iskra i imamo ljubavni četverokut. Ali ako se zanemari to stvarno već dosadno natezanje, knjiga je odlična. Likovi zapravo dobivaju mogućnost razvitka, priča se ne vrti oko ljubakanja. Pustolovina, to je ono što je bitno u ovoj knjizi. Nešto se zapravo događa i knjiga obiluje čarničkom povijesti, tajnama, nevjerojatnim i šokantnim otkrićima i relevantnim razgovorima. Na trenutke me podsjećalo na čitanje Percyja Jacksona. Ethan postaje pravi zanimljivi protagonist. Dobro je da se koji put sjeti Lene (jest da pretjeruje s ponavljanjem da ne može bez nje), jer inače bih ga zamrzila zbog bezobzirnosti, ali dobar je on zaljubljeni dečko. Ridley, tamna Lenina sestrična, pokazuje svoju drugu stranu i općenito svi likovi postaju višedimenzionalni, realističniji i zanimljiviji. I upravo to je ono što mi se svidjelo kod ove knjige i u čemu sam uživala.
Knjizi dajem četiri zvjezdice od pet, jer mislim da to stvarno zaslužuje.
-Luna

Wednesday, July 17, 2013

Snežno dete ~ Ejovin Ajvi


Očaravajuća priča o usamljenosti, ljubavi i nadi koja će otopiti i najledenija srca.
U divljim predelima Aljaske dvadesetih godina prošlog veka, naseljenici Džek i Mejbel grade sebi tih život pun teškog i jednolikog rada, oboje još duboko žudeći za detetom koje više ne mogu imati. Pa ipak, oni se vole snažno i u jednom lakomislenom trenu, u zajedničkoj igri na prvom snegu, napravili su dete od snega. Idućeg jutra snežnog deteta više nije bilo – ali ostao je trag sićušnih stopa. Nedeljama će oboje na trenutke opažati plavokosu devojčicu, samu u šumi, ali se ni jedno ni drugo neće usuditi to da pomene, u strahu da su davno zakopane nade nadvladale zdrav razum.
A onda će se na njihovom pragu pojaviti devojčica koja sebe naziva Faina. Mala i beloputa, ona izgleda kao da je nastala čarolijom: ide u lov u pratnji crvene lisice, za sobom ostavlja vihore vejavice, nekako uspeva da preživi potpuno sama u surovoj divljini Aljaske. Dok se bore da je razumeju, Džek i Mejbel će zavoleti Fainu kao rođeno dete. No u tom divnom, bezdušnom kraju često nije sve onako kao što izgleda, a ono što će njih dvoje s vremenom saznati o Faini sve će ih preobraziti…
Čaroban i zanosan roman Ejovin Ajvi priča je o dvoje ljudi čija je čežnja za detetom toliko snažna da su ga možda i stvorili svojom maštom. Podjednako blistavo kao snežni predeli u koje je smešteno,Snežno dete sija snagom mašte, vukući čitaoca da zaroni u jedno mesto koje mu je i daleko i prisno, u bajku koja je istovremeno univerzalna i predivno jedinstvena.
„Blago severnjačkog pripovedaštva… Snežno dete će voleti svako ko je upoznao dugu zimu i utehu koju pruža dobra knjiga uz toplu peć.“ Džon Strejli
„Ejovin Ajvi postigla je nešto za šta je drugim piscima često potrebno pola života. Ona je iznova stvorila čitav jedan svet – i na fizičkom i na osećajnom planu – i utkala ga u jedinstveno pripovedanje potresne lepote.“ S Magazine 
„Čarobna, bolna, poetična.“ La Repubblica 

Ne znam odakle početi sa ovom knjigom. Toliko je predivna da ne znam kako da napišem ovaj post, a da ipak sačuvam tu čaroliju koju mi je knjiga pružila. Nadam se da ću uspjeti.

Dvadesetih godina prošlog vijeka i dalje su porodice bez djece bile tabu. O tome se samo šaputalo oko ognjišta i u manjim grupicama. Tako ova priča i počinje. Džek i  Mejbel su izgubili svoje dijete sponatnim pobačajem i nakon toga su se otuđili od porodice i prijatelja te na kraju odlučuju da krenu ispočetka preselivši se na Aljasku. Divlju i nezavisnu, snijegom okovanu Aljasku.
Tamo ne samo da se suočavaju sa svojim problemima koji su ih razdvojili nakon gubitka djeteta, već se i udaljavaju jedno od drugog. Zemlja koja im je trebala biti novi početak i ponovo ih spojiti još više ih je otuđila jedno od drugog. Sve dok jedno veče nije pao prvi snijeg i dok si nisu pustili da ponovo osjete čaroliju i sreću koju donose prve pahulje i napravili snježnu djevojčicu. U pravljenje te djevojčice unijeli su svu svoju ljubav i nade da je djevojčica druga dan oživjela. Ili se barem tako činilo.
Nakon toga, oboje viđaju malu plavu djevojčicu među drvećem u pratnji crvene lisice. Ubrzo se djevojčica oslobađa straha i polako im prilazi te oni u njoj nalaze davno izgubljeno dijete i ljubav, a ona u njima sigurnost i ljubav. Djevojčica bi odlazila s proljećem, a vraćala se sa prvim snijegom.

Djevojčica i njeno pojavljivanje i nestajanje sa godišnjim dobima podsjećaju Mejbl na staru rusku bajku Snjegoručku te ona vjeruju da je Faina (ime djevojčice) snježna vila. Međutim, ubrzo saznaju da je ona kćerka ruskog pijanice koja je preživjela zimu izgubivši oca koji se smrzao. Ali, Faina je toliko divlja i čarobna da je niko nije vidio sem njih dvoje. Čak ni njihovi najbliži prijatelji. Međutim jednog dana, oni će naletiti dok je Faina unutar kolibe i najmlađi sin, Garet, zaljubiće se u nju. Da ubrzamo čitav proces,ona će se takođe zaljubiti i ostaće preko ljeta po prvi put, udaće se za Gareta i roditi mu malog sina. Ali koliko god Fainina ljubav prema Garetu bila snažna, nju je i dalje privlačila šuma i divljina. Sa prvim snijegom koji će doći te godine nestaće i Faina.

Bajka Snjegoručka kaže da se snježna vila istopila, možda se to desilo sa Fainom a možda i ne. Možda je jednostavno bila previše divlja i slobodna da bi bila ukroćena svakodnevnim životom, a možda se istopila od ljubavi prema sinu i mužu.

Snežno dete  je dirljiva priča. Dirnuće čak i najhladnija srca. Ovo je jedna od onih rijetkih knjiga koje imaju originalnu priču koja je još predivno napisana, a likovi su toliko stvarni i, naravno, ima tu magičnu crtu koja vas tjera da čitate dalje i dalje. Da otkrijete da li je Faina zaista djevojčica koja je uspjela preživjeti hladnu zimu i sprijatljetiti se sa šumskom lisicom te opstajati iz zime u zimu u hladnim planinama Aljaske ili je zaista snježna vila Snjegoručka.

Ocjena: 5/5

- Hun.


Monday, July 15, 2013

Predivna stvorenja ~ Kami Garsija i Margaret Stol

Bestseler New York Timesa.
Neke ljubavi su suđene... Druge su uklete...
U okrugu Getlin nije bilo iznenađenja. Bar sam tako mislio. Ispostavilo se da nisam mogao biti dalje od istine. Bilo je tu nekakvo prokletsvo. Bila je tu jedna devojka. A na kraju, bio je tu i grob.
Lina Djukejn razlikuje se od svih sa kojima se mali južnjački grad Getlin dosad susreo i pokušava da sakrije svoje moći i prokletstvo koje generacijama progoni njenu porodicu. Ali čak ni među zaraslim baštama, mračnim močvarama i ruševnim grobljima tajna ne može zauvek ostati skrivena.
Itana Vejta, koji odbrojava mesece kad će pobeći iz Getlina, progone snovi o prelepoj devojci koju nikad nije upoznao. Kad se Lina doseli na najstarije i najozloglašenije imanje u gradu, Itan oseća da ga njoj vuče nešto neobjašnjivo i odlučuje da otkrije kakva je to veza između njih.
U gradu u kome nema iznenađenja, jedna tajna mogla bi promeniti sve.
„Sjajno napisano, tajanstveno, uzbudljivo i originalno. Progutala sam je.“Melisa Mar, autorka New York Timesovog bestselera Wicked Lovely
„Raskošni južnjački gotski roman čiji vas nezaboravni, ekscentrični likovi uvlače u svoj zadivljujući svet.“Holi Blek, autorka New York Timesovog bestselera Tithe: A Modern Faerie Tale
„Divna, nezaboravna mračna fantazija, skupina očaravajućih likova, raskošna gotska postavka – ovo je prvi roman na koji treba obratiti pažnju.“Kasandra Kler, autorka New York Timesovog bestselera City of Bones
„Izvanredno ispričano i nezaboravno.“Mišel Zink, autorka romana Prophecy of the Sisters

 Hun i ja dale smo si mali izazov, da pročitamo istu knjigu i zajednički napišemo recenziju. Ako nastavite čitati (a znamo da hoćete) moći ćete vidjeti naša viđenja knjige „Divna stvorenja“ .
Kad sam primila knjigu „Divna stvorenja“ u ruke, bila sam oduševljena osjećajem koji mi je pružala – meke korice, debela knjiga, samo sam htjela ležati u stražnjem dvorištu i grliti tu knjigu. Ali pročitala sam je. Knjigom nisam toliko oduševljena, ali ne mogu reći da je nisam čitala bez onog osjećaja koji me tjera da neprimjetno letim kroz poglavlja. Jako sam brzo napredovala, iako sam naišla na hrpu stvari koje mi se nisu baš sviđale. Stvarno ne znam što me guralo naprijed, budući da su mi dva glavna lika (najglavnija i općenito, dva lika bez kojih priča ne bi ni postojala) išli užasno na živce. Lena i Ethan, zabranjeni par, nemoguća misija, ona čarnica ili vještica, što god, a on običan, mali smrtnik. Običan smrtnik sklon patetici i sladunjavosti. Ne znam ima li ikakve veze što glavnog muškog lika pišu dvije žene ili stvarno postoje takvi dečki, ali kod Ethana mi se nekako previše činio da ima nešto žensko u sebi – čini se da mu je jako važno što ostali nose, jer svaki put kad predstavlja lika, obavezno predstavi što taj lik ima na sebi. Nakon nekog vam vremena to počne ići na živce. Osim toga, sva ta ljubavna i romantična prenemaganja između Ethana i Lene su apsolutno nepodnošljiva. Nisam osjećala trunke kemije među njima, a vjerujte mi  to je važno čak i u knjizi. Imala sam dojam da su autorice sve te patetične dodire i razgovore između mladih ljubavnika (ne doslovnih, njega bi ubio bilo kakav uzbudljiviji fizički odnos – ne smiju se ni malo strastvenije poljubiti, a da on ne doživi mali srčani udar, no to ih nije spriječilo da isprobavaju i da ja moram čitati kako su se istinski poljubili) prepisale iz Sumraka. Ni k od kemije. Mislim da sam više kemije osjetila između Belle i Edwarda. Zapravo, sigurno sam više kemije osjetila između Belle i Edwarda. Ako vas glavni likovi tjeraju na kolutanje očima svaki put kad se pojave na stranici knjige, onda to vjerojatno znači da ćete knjigu ispustiti prvom prilikom. Ali nije tako. Ova knjiga ima nešto čarobno u sebi, stvarno ne znam što, ali htjela sam je pročitati do kraja.  Pretpostavljam da je taj osjećaj stvarala pozadinska priča o tajnom svijetu Gatlina i svijetlih/tamnih, ali definitivno tajnih stvorenja koja obitavaju u njemu. Ta je priča definitivno jača od one priče u Sumraku i nekako je logičnija, potpunija. Zanimljiva je i intrigantna. Ako zanemarimo pain in ass glavne likove, ova knjiga zaslužila bi 4 zvjezdice. Zamršeni odnosi, zamršena povijest, mračne tajne i  moćna neljudska bića koja se na kraju knjige razmeću svojim sposobnostima spasili su stvar i osigurali knjizi tri zvjezdice od mene. Budući da sam na pola druge knjige, očekujem manje dosadnih cmakanja između Lene i Ethana i malo više čiribu čiriba akcije u nastavku.
-          Luna

Kao što je to Luna rekla, dobićete dva uvida u ovo, oh tako ljubavlju ispunjeno, djelo. J
Odmah na početku moram da se složim sa njom. Čim sam dobila knjigu javio se taj neki čarobni osjećaj zbog debljine same knjige te dizajna korica. Ali. Uvijek to ali. Ne da sam bila razočarana, knjiga zaista ima nešto što te tjera da prevrćeš stranicu za stranicom i očekuješ još. Možda je razlog veličina poglavlja ili ne, ali knjigu zasigurno nećete ispuštati iz ruku.
Prateći Itanov život koji se odvija u malo zapuštenom gradu Gejtlinu, upoznajemo i Lenu mladu činotvorku koja je toliko opsjednuta i prestrašena svojim nadolazećim 16. rođendanom koji će odlučiti da li će je prisvojiti Mračna ili Svijetla strana. Eh, kad bi to bila priča bilo bi mnogo zanimljivije. Čitava priča počinje kada se (nećete vjerovati) Itan i Lena sretnu i on shvati da je to djevojka iz njegovih snova i ludo se zaljubi u nju. Ali avaj, on je samo obični smrtnik i Lena ga pokušava zaštititi i udaljiti od sebe. Međutim, to se ne dešava i naravno, on saznaje sve o njoj te je pokušava zaštiti. I tako priča ide i patetika između njih dvoje se razvija dalje i dalje, čitavih 500 stranica. Zaista, da priča nije imala pozadinsku priču o činotvorcima, istoriji i magiji ne bih je čitala jer je sva ta ljubav između njih dvoje toliko loše napisana. Kao što je Luna rekla, čak su i Edvard i Bela boli likovi i imali su bolju hemiju.  Dok sam čitala imala sam osjećaj da je to toliko isforsirano i lažno. Da bi se čak i njih dvoje (da su stvarni) postidjeli. Međutim, istorijska podloga Građanskog rata, te magija, vještice i čitav tajni svijet koji Gejtlin skriva i, ne zaboravimo Leninog ujaka Mejkena, dali su ono malo što mi je trebalo da završim knjigu. U drugom dijelu se zaista nadam da će biti manje Itana i Lene i njihove drame koja je toliko nepotrebna, a više magije i istorije o činotvorcima. Jer iako je u suštini Itan nosilac čitave priče (on je pripovjeda) u par navrata sam imala osjećaj da je Lena muško a on žensko. Previše je patetičan i toliko pokušava biti drugačiji da ga to samo još više čini dijelom mase.
Kao što je Luna rekla, samo zbog činotvoraca, magije, nadljudskih bića i istorije knjiga je zaslužila malo veću ocjenu, a moram priznati da su i opisi divno napisani. Zaista sam mogla zamisliti sav taj grandizoni pejzaž Juga i njihove običaje i konzervativnost. Zato od mene:
- Hun